آئین رونمایی از پوستر جشنواره سراسری عکس مستند تبریز

با حضور مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پوستر جشنواره سراسری «عکس مستند تبریز» رونمایی شد

مراسم رونمایی از پوستر جشنواره سراسری عکس مستند تبریز عصر امروز با حضور مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برگزار شد.

مجید ملانوروزی، مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه اعلام داشت: تبریز با قابلیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان خود در عرصه هنر، همواره به عنوان یکی از قطب‌های فرهنگی و هنری کشور شناخته می‌شود.

ملانوروزی در ادامه سخنان با اشاره به اینکهتبریز در سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده است، اظهار داشت: براساس تعریف غلطی که از گردشگری رواج پیدا کرده، معمولا بیش‌تر به جنبه مادی و اقتصادی آن توجه می­شود درحالی که گردشگری در تعریف اصلی خود در حوزه امور فرهنگی قرار می‌گیرد.

مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برای توسعه گردشگری تبریز، بی‌شک برگزاری جشنواره‌هایی چون جشنواره ملی عکس مستند تاثیرگذار خواهد بود چراکه هنر بهترین معرفی را می‌تواند از داشته‌های یک خطه داشته باشد. وی اضافه کرد: فرهنگ ملی ایران با تمام قومیت‌های خود باید حفظ و به نسل‌های آینده انتقال یابد و در تحقق این مهم، هنرمندان به ویژه عکاسان با عکس‌های مستند خود می‌توانند بیش‌ترین تاثیرگذاری را داشته باشند.

در بخش دیگری از این جلسه محمد محمدپور، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: در تبریز نیاز به حرکت و جنبش در عرصه هنر دیده می‌شد که برگزاری چنین جشنواره‌هایی نشان از تحقق این مهم دارد. وی افزود: خوشبختانه انجمن هنر عکاسی استان آذربایجان شرقی در طول سال، فعالیت‌های خوبی انجام داده و می‌دهد و برگزاری جشنواره سراسری عکس مستند تبریز را می‌توان جزو مهم‌ترین فعالیت‌های این انجمن به شمار آورد.

محمدپور در بخشی از سخنان خود به پتانسیل خوب تبریز در زمینه عکس مستند نگاری و مجموعه عکس اشاره کرده و  از دبیر جشنواره  برای تشکیل دبیرخانه دائمی  و تداوم این جشنواره برای سالهای آینده دعوت نمود. وی همچنین با بیان اینکه خاک تبریز برای پرورش و رشد هنرمندان عرصه‌های مختلف بسیار مستعد است، تصریح کرد: همواره از گذشته هنرمندان بزرگی در این خطه رشد یافته و به مدارج بزرگ و مهم دست یافته‌اند و امیدواریم همین کودکان و نوجوانانی که امروز دوربین به دست گرفته و زیبایی‌های دنیا را ثبت می‌کنند بتوانند روزی به بزرگ‌ترین هنرمندان جهان تبدیل شوند.

در ابتدای جلسه دبیر جشنواره سراسری عکس مستند تبریز، کریم ارجمند، گزارشی  از روند جشنواره ارایه نموده و از تشکیل گارگاه آموزشی عکاسی چند روزه با حضور یکی از عکاسان مطرح ایتالیایی در تبریز خبر داد. ارجمند در ادامه سخنانش درباره اهمیت این جشنواره خاطر نشان کرد: عکاسی یعنی اندیشیدن با دوربین که برای محقق شدن این امر تفکری مشخص و آگاهانه عکاس را هدایت می کند، از این روست که تک عکس های صرفا زیبا، ، توسط آنچه که دربیانیه مجموعه ها شاهد هستیم، جای خود را به مجموعه عکس های روایی از انسان و جهان پیرامونش داده است. عکاسی نه تنها در شیوه روایت و باز نمایی تاریخ معاصر بلکه خود͵کنش عکاسی، موجب رخداد تاریخی شده است. این روایت و باز نمایی را می توان در تاریخ، ادبیات و موسیقی فولکلور آذربایجان به صورت روایی و سینه به سینه مشاهده نمود و جای خالی جشنواره مستند تبریز با محتوای روایی احساس می شد.

در پایان این مراسم از پوستر نخستین جشنواره سراسری عکس مستند تبریز رونمایی شده و پوستر توسط مدیران و هنرمندان عکاس امضا گردید.

عکس ها از مینا نوعی

 

به اشتراک بگذارید...